Okoljsko odličnost, ki temelji na stalnem, ciljnem izboljševanju ravnanja z okoljem in/ali upravljanju z energijo, podjetja dosegajo s sistematičnim pristopom k poslovanju. Le-to dosegajo s pomočjo privzemanja smernic, ki jih ponujajo standardi na področju sistemov ravnanja z okoljem in upravljanjem z energijo ali druge tovrstne prostovoljne pobude, kot so
Program odgovornega ravnanja (nosilec le-tega je
Združenje kemijske industrije pri GZS). Certifikat v skladu z zahtevami standardov
ISO 14001 ali
ISO 50001, registracija v
shemi EMAS in logotipi, ki potrjujejo sodelovanje podjetja v eni od prej naštetih prostovoljnih pobud, so dokazilo o odgovornem odnosu podjetij do okolja.
V zadnjem času se vse bolj uveljavlja tudi okoljsko označevanje izdelkov.
Okoljska marjetica ali eco label je označba, ki nam zagotavlja ustrezno kakovost proizvodov ob zmanjšanem vplivu le-teh na okolje, skozi njihov celotni življenjski cikel.
Med navedenim podjetja lahko pridobijo tudi druga okoljska priznanja (ob tem pa še nagrade posameznikom – energetskim menedžerjem in projektantom).
Vse več podjetij pripravlja
okoljska poročila ali ta vidik poslovanja vključuje v letnih poročilih, kar odraža njihovo delovanje v smeri trajnostnega razvoja in o zavedanju pomena odprtega komuniciranja o okoljskih vprašanjih s kupci, lokalno skupnostjo in drugimi zainteresiranimi stranmi.
Z iskanjem po tem katalogu boste dobili, poleg širšega vpogleda v imetnike vseh ali posameznih priznanj, števila le-teh, leto pridobitve, (izdajatelj priznanja NI ažuren!), tudi podrobnejše podatke o podjetjih, za morebitne nadaljnje kontakte z njimi.
Vabimo tudi vas, da nam
javite morebitne novosti in spremembe, pri okoljskih poročilih tudi z navedbo naslova vaših ustreznih spletnih strani.